Icon

Yapıştırıcıların kısa ABC'si


abc tape

Yapıştırıcıların kısa ABC'si

Yapışkanlı bantlar çözücü içerirler mi?

Bu kaygılı anne babaların sıkça sordukları önemli bir sorudur. Resim projesi mi dediniz? Pekâlâ! Ama lütfen organik çözücülerin rahatsız edici kokusu olmadan. Ev ve ofis kullanımına yönelik yapışkan bantlarımızda dispersiyon yapıştırıcı kullanıyoruz. Bu, çözücü – su – buharlaştıktan sonra, yapışkan kütle içinde hiç organik çözücü kalmadığı anlamına gelir.

tesafilm® ve tesapack® gibi yapışkanlı bantlar asit içerir mi?

Yapışkanlı bantlar, kağıda zarar verebilecek asitler içermezler. Asitsiz kâğıt ve yapışkanlı bantlara yönelik talep, insanların endüstriyel anlamda üretilen ilk kâğıtlarla yaşadıkları kötü tecrübelere dayanmaktadır. O zamanlar kâğıt üretiminde kullanılan kimyasallar, birkaç yıl sonra sülfürik asit açığa çıkarırlardı. Sülfürik asit kâğıdı dayanıksız hale getirmiş ve bunun sonucunda o kağıttan yapılan kitaplar artık kullanılamaz olmuştur.

Yapışkanlı bantlar asbest, formaldehit ve ağır metaller içerir mi?

Ofis ve ev kullanımına yönelik tesa yapışkanlı bantların asbest, formaldehit ve ağır metaller içermediğinden emin olabilirsiniz.

Yapışkan kalıntılarını nasıl temizleyebilirim?

Bir yüzeyde yapışkan kalıntılarının kalması veya bir yapışkanlı bandın tamamen temizlenememesi durumunda, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:
1. Bandı veya kalıntıyı, en az bir dakika boyunca, beyaz gaza (beyaz ispirto) batırılmış bir bezle örtün. Öncelikle, çözücüye dayanabilmesini sağlamak için az miktarda çözücüyü temizlemek istediğiniz yüzeyin gizli bölümlerinden birine uygulayın.
2. Ardından, yapışkan kalıntısını bezle silip alabilirsiniz. Bant kalıntısını temizlemek için “Yapışkan bant şeritlerini uzun süre sonra veya zorlu alt yüzeylerden nasıl temizleyebilirim?” başlığı altında listelenen yöntemlere başvurabilirsiniz. (ancak saç kurutma makinesi kullanmadan!).
3. Beyaz gaz (beyaz ispirto) yerine şu maddeler de çözücü olarak kullanılabilir; öncelik sırasına göre: genel tiner, eller için Cupran boya çıkarıcı veya boya fırça temizleyicisi.

Bant rulosunun başını nasıl bulabilirim?

Bazen bir bant rulosunun başını bulmak zordur. Bandın yırtılması halinde yapışan kısmın açılması da zor olabilir.
1. Bunu engellemenin en iyi yolu bir dispenser kullanmaktır. Dispenser, bant rulosunun başlangıcını daima el altında, tam da bıçağın bulunduğu kısımda tutacaktır.
2. Dispensere takılmayan boştaki bant rulolarının ucunu bandı kullandıktan sonra katlayıp yapışkan tarafı kendisine yapıştırabilirsiniz. Bu sayede, rulonun sonu görünür ve kavraması kolay olacaktır.

Neden yapışkanlı bantlar bazen yeterince iyi yapışmazlar?

Bazı durumlarda, tesa® yapışkanlı bantlar, kağıt, cam ve mobilya yüzeylerine tutunduklarında olduğu kadar iyi tutunma sağlamazlar. Bu tür durumlar, çoğunlukla, bantların PE naylon poşetlere veya mum kaplı hediye ambalaj kağıtlarına yapıştırılmak istendikleri durumlardır. Bu uygulamalar için, kauçuk yapışkanlı bantlar daha iyi sonuç verebilmektedir.

Yüzeyin ne kadar temiz olduğu da önemlidir. Genellikle, bandın yapıştırılacağı yerin kuru ve toz, yağ, sıvı yağ, nem ve başka türlü kir ve pisliklerden arınmış olması gerekmektedir; silikon parçacıkları, mum ve kir yapışma güvenliğini azaltır.

Yapışkanlı bantlar hangi sıcaklıkta kullanılmalıdır?

Yapışkanlı bantlar, +5° C (40° F) ile +40° C (105° F) sıcaklık aralığında kullanılmalıdır. Çok soğuk veya çok sıcak olan bant rulolarının öncelikle oda sıcaklığına gelmesine izin verilmelidir. Bandın kalıntı kalmadan çıkarılmasının sağlanması için, bant yüzeyden bir köşesinden çekilerek çıkarılmalıdır. Bandın +5° C (40° F)’nin altındaki sıcaklıklarda çıkarılması halinde, (şeffaf film gibi) arka kaplama malzemeleri yıpranacaktır. Sökme işlemi sırasında, bant "kendini salacak", yırtılmaya açık hale gelecek ve geride yapışkan kalıntısı kalabilecektir.

Mükemmel sonuç için altı püf noktası:
• Maskeleme bantlarını daima boyanın kenarından çekerek çıkartın.
• Maskeleme bantlarını, yalnızca, boya bir parça kuruyup “yapışkan” hale geldikten sonra, ancak tamamen kurumadan önce çıkarın.
• Yapışkanlı bantları çıkarırken her zaman için 45 derecelik açı ile çektiğinizden emin olun.
• Doğal kauçuk yapışkan bazlı bantları hiçbir zaman için doğrudan UV ışınına maruz bırakmayın.
• Yapışkanlı bantlar, serin ve kuru yerde saklanmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.
• Doğal kauçuk yapışkan bazlı bantlar, uzun süre +50° C (120° F)’nin üzerindeki yüksek sıcaklılara maruz bırakılmamalıdır.

Yapışkanlı bant şeritlerini uzun süre sonra veya zorlu alt yüzeylerden nasıl temizleyebilirim?

Yapışkanlı bantların çıkarılması bazen ustalık ve dikkat gerektirir. Özellikle, yapışkanlı bantların kaygan mobilya laminatları gibi bazı alt yüzeylerden, PVC gibi bir takım plastiklerden ve dış pencere camlarından çıkarılması, bandın yapıştırıldığı yerde uzun süredir duruyor olması ve özellikle yoğun güneş ışığına maruz kalmış olması durumlarında çok zor olabilir.

Profesyonellerin izledikleri yollar aşağıdaki gibidir:
1. Tırnağınızla bandın bir ucunu kaldırın. Zor durumlarda, bir çakı, jilet, cımbız veya plastik kazıyıcı ya da macun ıspatulası da çıkarma işlemini kolaylaştırabilir. Şeridi saç kurutma makinesi ile ısıtmak çıkarma işlemini kolaylaştıracaktır.
2. Öncelikle, bandın söktüğünüz kısmı bandın toplam genişliği boyunca uzanana kadar, bandın köşesini çaprazlama çekin.
3. Ardından, bandı tamamen çıkartmak için yavaşça ve düzgün bir şekilde çekin.


Kalıntı kalması ya da bandın yırtılması durumunda, “Yapışkan kalıntısını nasıl temizleyebilirim?" başlığı altında tarif edilen şekilde devam edin.

Eski yapışkanlı bantların ve bunların uygulandıkları alanların uzun yıllar sonra renk atması durumunda ne yapabilirim?

Bir kitabın yırtılan sayfası veya başka bir kâğıt belge yıllar önce yapışkanlı bantla tamir edilmişse, o zamanlar temiz bir görünüme sahip olan bant artık kahverengi bir renk almış olabilir. Bazı durumlarda bandı çıkarmak hala mümkün olsa da bunu yapmak için bir yol bilmiyorsanız kâğıt üzerinde temizlenmesi mümkün olmayan kahverengi bir nokta kalabilir.

Renk kaybının sebebi, eskiden çoğu yapışkanlı bantta kullanılan kauçuk yapışkandır. Yapışkan, havadaki oksijenin etkisiyle, yıllar içinde bozulmaya uğrar. tesafilm® sayesinde, bu sorun yaklaşık 40 yıl önce ortadan kalkmıştır. Yine de o zamandan da önce bantlanmış olan veya kalitesiz bantların uygulandığı kâğıt parçalarını kurtarma şansınız vardır.
1. Maalesef, bu kahverengi lekelerin ve yapışkan kalıntılarının kâğıttan temizlenmesi oldukça zahmetli bir iştir. Kitabın çok eski veya değerli olması durumunda, bu işi profesyonel bir tamirciye bırakmanız gerekir. Genellikle, müzeler, nadir bulunan kitapları satanlar, kütüphaneler ve ticaret rehberleri sizi uygun profesyonellere yönlendirebilir.
2. Çok değerli olmayan kâğıtlar için, yapışkanın bir bölümü, benzin veya başka bir neft bazlı çözücüye batırılmış bir bez yardımıyla çözülebilir.
3. Bugün üretildikleri halleriyle, tesa yapışkanlı bantlar, eskimeye karşı dayanıklı olup renk bozulmasına maruz kalmamaktadırlar.